پایگاه روانشناسی کرج 09121623463:مروری بر نظریه فردمدار

گفتاردرمانی در جنوب تهران , بهترین کرج بهترین متخصص گفتار درمانی در تهران , بهترین کرج مراکز گفتار درمانی در

پایگاه روانشناسی کرج 09121623463:مروری بر نظریه فردمدار

گرچه کارل راجرز به عنوان بنیان گذاردرمان درمانجومدار شهرت دارد اما نظریه شخصیت انسان گرایی را بوجود آورد که تجربیات وی به عنوان روان درمانگر ناشی شد.

برخلاف فروید که عمدتا نظریه پرداز و در درجه دوم درمانگر بود،راجرز درمانگر ماهر ،اما نظریه پردازی بی میل بود .او بیشتر مایل به افراد کمک کند،و تمایل چندانی نداشت که بفهمد چرا آنها به شیوه ی خاص خودشان رفتار می کنند .او بیشتر دوست داشت بپرسد “چگونه می توانم به این افراد کمک کنم تا رشد کند و پرورش یابد؟”و تمایلی نداشت به این سوال بپردازد که “چه چیزی باعث شده این فرد به این صورت پرورش یابد؟

راجرز مانند شماری از نظریه پردازان شخصیت ،نظریه خود را بر طبق چارچوب تجربیات خود به عنوان درمانگر ساخت .اما او بر خلاف اغلب این نظریه پردازان ،برای تایید نظریه شخصیت و روش درمانی خود ،همواره به دنبال پژوهش تجربی بود.

با اینکه راجرز نظریه ی شخصیتی را ساخت که دقیق و از لحاظ درونی همسان است ،اما از مفهوم نظریه چندان راضی نبود . او ترجیح می داد به افراد کمک کند نه اینکه نظریه پردازی کند. از نظر او ،نظریه ها مسایل را خیلی سرد و بیرونی می کنند ،و نگران بود که نظریه خودش بر مقیاسی از قطعیت دلالت داشته باشد .

در دهه ی 1950 ،راجرز تشویق شد آنچه را که بعدها نظریه ی شخصیت “درمانجومدار”نامیده شد،به رشته ی تحریر در آورد و اظهارت اولیه ی او در جلد سوم روان شناسی :بررسی علم ،نوشته ی زیگموند کوچ یافت می شود . حتی در آن زمان ،راجرز معتقد بود که نظریه های او 10 یا 20 سال بعد متفاوت خواهد بود ،ولی متاسفانه ،هرگز نظریه ی شخصیت خود را به طور منظم مورد تجدید نظر قرار نداد .گرچه شماری از تجربیات بعدی او برخی از مفاهیم اولیه ی وی را تغییر دادند،اما نظریه ی شخصیت نهایی وی بر مبنای همان موضوعاتی استوار است که در کتاب های کوچ عنوان شده اند.

ادامه مطلب  درمان کامل و پایدار لکنت زبان |مراکز شنوایی سنجی استان بوشهر

 

 

اشعار ولادت حضرت محمد و امام جعفر صادق | نوحه زیبا تبریک ولادت حضرت رسول اکرم (ص) اشعار ولادت حضرت محمد و امام جعفر صادق

siavashataee.ir

Related posts