پایگاه روانشناسی کرج 09121623463:مروری بر روان شناسی فردنگر

بهترین کرج بهترین گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کودکان در کرج

پایگاه روانشناسی کرج 09121623463:مروری بر روان شناسی فردنگر

آلفرد آدلر نه تروریست بود و نه کسی که جاه طلبی اورا به جنون کشانده باشد.در واقع ،روان شناسی فردنگر او دیدگاه خوش بینانه ایی از افراد ارایه می دهد و در عین حال قویا بر مفهوم علاقه ی اجتماعی متکی است،یعنی، احساس یگانگی با گل بشریت. علاوه برنگرش خوش بینانه آدلر نسبت به افراد ، چند تفاوت دیگر ،رابطه بین فروید و آدلر را کاملا شکننده کرد.

اول اینکه،فروید کل انگیزش را میل جنسی و پرخاشگری تنزل داد،در حالی که آدلر معتقد بود انسان ها عمدتا به وسیله تاثیرات اجتماعی و تلاش برای برتری یا موفقیت برانگیخته می شوند،دوم اینکه،فروید فرض کرد که افراد در شکل دادن به شخصیت خود حق انتخاب ندانی ندارند،حال آنکه آدلر معتقد بود عمدتا خود افراد مسئول شکل دادن به شخصیت خویش هستند ،سوم اینکه ،فرض فروید مبنی بر اینکه رفتار کنونی توسط تجربیات گذشته ایجاد می شوند کاملا با نظر آدلر که رفتار کنونی به وسیله ی نظر افراد در مورد آینده شکل می گیرد،مغایر بود ،و چهارم اینکه ،بر خلاف نظر فروید که بر عناصر ناهشیار رفتار خیلی تاکید داشت ،آدلر معتقد بود افرادی که که از لحاظ روانی سالم هستند ،معمولا از آنچه انجام میدهند و اینکه چرا آن را انجام می دهند ، آگاهند.

همان گونه که اشاره کردیم ،آدلرعضو اصلی گروه کوچک پزشکانی بود که بعد از ظهرهای چهارشنبه برای بحث درباره ی مباحث روان شناختی ،در خانه ی فروید حضور می یافت .اما وقتی اختلافات نظری و شخصی بین آدلر و فروید پدیدار شدند ،آدلر محفل فروید را ترک کرد و نظریه ی مخالفی را به وجود آورد که به روان شناسی فردنگر معروف شد.

ادامه مطلب  بهترین رستورانهای کرج در دانشکده کشاورزی

مروری بر روان شناسی تحلیلی

کارل گوستاو یونگ که در آغاز همکار فروید بود. رابطه ی خود را با روان کاوی سنتی قطع کرد تا نظریه مجزای شخصیت به نام روان شناسی تحلیلی را به وجود آورد . نظریه او بر این فرض استوار است که پدیده های اسرار آمیز می توانند بر زندگی هرکس تاثیر داشته باشند. یونگ معتقد بود که هریک از ما نه تنها به وسیله ی تجربیات سرکوب شده ،بلکه همچنین به وسیله ی تجربیات هیجانی خاصی که از نیاکان ما به ارث رسیده اند ،برانگیخته می شویم .این تصورات موروآن عناصری را در بر دارد که هرگز شخصا تجربه نکرده اییم ،بلکه از نیاکانمان به ما رسیده اند.

برخی عناصر ناهشیارجمعی بسیار رشد یافته هستند و کهن الگوها نامیده می شوند .کلی ترین کهن الگو ،مفهوم خودشکوفایی است که فقط با رسیدن به تعادل بین نیروهای متضاد مختلف شخصیت می توان به آن دست یافت . بنابراین ،نظریه ی یونگ ،کیده ایی از اضداد است .افراد ،هم درون گرا و هم برون گرا ،منطقی و غیر منطقی ،مرد و زن ،هشیار و ناهشیار هستند و در عین حال که رویداد های گذشته بر آنها فشار آوردند .انتظارات آینده آنها را به سمت خود می کشند .

در این فصل ،به زندگی طولانی و رنگارنگ کارل یونگ می پردازیم و قطعه هایی از تاریخچه ی زندگی او را برای توضیح دادن مفاهیم و نظریه های وی مورد استفاده قرار می دهیم .مفهوم ناهشیار جمعی یونگ ،نظریه ی او را به یکی از جالب ترین برداشت ها از شخصیت تبدیل کرده است.

ادامه مطلب  دلم برای باغچه می سوزد

مروری بر نظریه  روابط شی ء

نظریه ی روابط شی ء ملانی کلین،بر مشاهدات دقیق کودکان خردسال استوار بود. بر خلاف فروید که بر 4 تا 6 سال اول زندگی تاکید کرد ،کلین بر 4 تا 6 ماه اول پس از تولد تاکید نمود. او اصرار داشت که سایق های کودک (گرسنگی،میل جنسی و غیره)به سمت یک شیء هدایت شده اند –پستان، آلت مردی ،واژن و الی آخر .به عقیده ی کلین ،رابطه ی کودک با پستان اساسی است و وظیفه نمونه ی نخستین را برای روابط بعدی با اشیا کامل ،مانند مادر و پدر برعهده دارد. گرایش اولیه ی کودکان به برقراری رابطه با اشیای جزئی ،به تجربیات آنها کیفیت غیر واقع بینانه یا خیالی می دهد که بر تمام روابط میان فردی بعدی تاثیر میگذارد .بنابراین ،عقاید کلین گرایش دارد به اینکه ،تمرکز نظریه ی روان کاوی را از مراحل رشد مبتنی بر اندام ،به نقش خیال پردازی اولیه در تشکیل ،تمرکز نظریه ی روان کاوی را از مراحل رشد مبتنی بر اندام به نقش خیال پردازی اولیه در تشکیل روابط میان فردی ،تغییر جهت دهد.

علاوه بر کلین ،نظریه پردازان دیگری هم به اهمیت تجربیات اولیه کودک با مادر ،اندیشیده اند .مارگارت ماهلر معتقد بود که درک هویت کودکان بر مبنای رابطه ی سه مرحله ای با مادرشان استوار است .اول اینکه ،کودکان نیازهای اساسی دارند که مادرشان به آنها رسیدگی می کند دوم اینکه آنها یک رابطه همزیستی امن با مادر قادر مطلق برقرار می کنند.و سوم اینکه آنها از قلمرو حفاظتی مادر خود خارج می شوند و فردیت جداگانه خودشان را تشکیل می دهند.هینز کوهات اظهار داشت ،کودکان در طول اویل طفولیت ،که والدین آنها و دیگران طوری با آنها رفتار می کنند که انگار درک هویت شخصی دارند ، خود پنداره ایی را تشکیل می دهند جان بولبی در مورد دلبستگی کودکان به مادرشان و پیامدهای منفی جدابودن از مادر تحقیق کرد.ماری اینسورت و همکاران او روشی را برای ارزیابی نوع سبک دلبستگی که کودک نسبت به مراقبت کندده ی خود پرورش می دهد ابداع کردند.

ادامه مطلب  لیست مراکز دولتی گفتاردرمانی در کرج:به وجود آمدن ناباروری از عوارض بد تستوسترون و بدنسازی

 

اشعار ولادت حضرت محمد و امام جعفر صادق | نوحه زیبا تبریک ولادت حضرت رسول اکرم (ص) اشعار ولادت حضرت محمد و امام جعفر صادق

goftardarmanionline.ir

Related posts