بهترین گفتار درمانی در کرج:کوریوکارسینوما

بهترین گفتار درمانی در کرج:کوریوکارسینوما
کوریوکارسینوما (به انگلیسی: Choriocarcinoma) تومور ناشایعی است که از هر ۲۰۰۰۰ زن حامله در یک نفر دیده می‌شود. منشا این تومور از بافت جفت می‌باشد و معمولاً از یک تومور غیر سرطانی جفتی به نام مول هیداتی فرم Hydatid form mole، ناشی می‌شود. کوریوکارسینوما ممکن است پس از یک حاملگی خارج از رحم اتفاق افتد یا به ندرت پس از تولد نوزاد در صورت باقی ماندن سلولهای جفت ایجاد شود. علامت اصلی بیماری خونریزی واژینال مداوم و مزمن است. در صورت عدم درمان تومور به سرعت رشد نموده، بیماری ابتدا به دیواره‌های رحم و سپس به سایر اعضاء مانند کبد منتشر می‌شود.

درمان: کوریوکارسینوما معمولاً توسط آزمایش خون یا ادرار با اندازه‌گیری مقدار هورمون (Human chorionic gonadotropin (HCG تشخیص داده می‌شود. HCG به‌طور طبیعی توسط جفت در زمان حاملگی ساخته می‌شود، اما مقادیر بسیار بالای این هورمون به دلیل کوریوکارسینوما می‌باشد. خانمی که حاملگی به شکل مول داشته‌است، در خطر ابتلا به این بیماری می‌باشد و به‌طور مرتب باید اندازه‌گیری سطوح HCG آن‌ها انجام شود. خانمهایی که خون‌ریزی مداوم و مزمن پس از زایمان، ختم حاملگی یا حاملگی خارج از رحمی دارند نیز باید مقدار هورمون HCG آن‌ها کنترل شود. در صورتی که سطح HCG آن‌ها بالا بود سونوگرافی انجام می‌شود. در صورتی‌که کوریوکارسینوما تأیید شد، آزمایش‌های بعدی نظیر CTاسکن شکمی و آزمایش‌های خونی برای ارزیابی عملکرد کبد و متاستاز انجام می‌شود.

کوریوکارسینوما معمولاً با شیمی درمانی معالجه می‌شود، چه این بیماری به سایر اعضاء گسترش یافته باشد یا نه. اغلب خانم‌ها با درمان ذکر شده به‌طور کامل بهبود می‌یابند.

ادامه مطلب  Top 10 Lists ::مراکز فیریوتراپی استان خراسان جنوبی

منابع
دنفورث بیماریهای زنان و مامایی. تهران

Related posts