بهترین کلینیک کاردرمانی در کرج:۹ راه ساده برای حفظ سلامت چشم ها

بهترین کلینیک کاردرمانی در کرج:۹ راه ساده برای حفظ سلامت چشم ها
راهکارهایی برای حفظ سلامت چشم ها
چشم ها ضروری ترین بخش بدن ما هستند و سلامت چشم ها برای حفظ سلامت عمومی حائز اهمیت است . این که چقدر قدرت بینایی دارید در کنترل شما نیست اما راههایی خاصی وجود دارد که شما این پنجره های رو به دنیا را از هر آسیبی حفظ کنید . از روش های ساده زیر پیروی کنید تا چشم های خودتان را در سالهای طلایی عمرتان سالم نگه دارید.

1-در طول روز عینک آفتابی استفاده کنید
عینک آفتابی را فقط به خاطر زیبایی یا تیپ خودتان استفاده نکنید . عینک آفتابی را خریداری کنید که بتواند چشم های شما را از تابش های فرابنفش خورشید محافظت کند . انجمن چشم پزشکان امریکا بر اهمیت استفاده از عینک آفتابی تاکید دارد که از چشم های شما در مقابل اشعه uv محافظت کند تا مانع از مشکلات چشم و بینایی شود.

قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش حتی برای چند ساعت موجب می شود برخی افراد اثری را تجربه کنند که فتوکراتیتیز نامیده می شود و به عنوان “آفتاب سوختگی چشم ها” شناخته می شود و علائم آن شامل قرمزی چشم ها , حساسیت شدید نسبت به نور و ریزش اشک است . با اینحال این وضعیت باعث آسیب دائمی چشم نمی شود . از سوی دیگر قرار گرفتن در معرض اشعه های فرابنفش برای طولانی مدت می تواند باعث شرایط جدی تری شود که می تواند منتهی به آب مروارید , دژنراسیون ماکولای مربوط به سن و حتی سرطان چشم شود.

ادامه مطلب     اولین انتخابات الکترونیک انجمن علمی و صنفی گفتاردرمانی ایران هفدهم بهمن 98:حصارک شهرک المهدی فرعی میعاد۱

عینک آفتابی بخرید که 99 تا 100 درصد از اشعه های UV را بلوکه کند و 75 تا 90 درصد نور قابل مشاهده را نمایش دهد. اطمینان حاصل کنید که فریم آن متناسب با چشم های شما باشد, به خوبی روی صورت شما بنشیند و چشم های شما را از آسیب اشعه فرابنفش حفظ کند.

2- استفاده بیش از حد از دستگاه های الکترونیکی
در محل کار یا خانه بیشتر ما مشغول استفاده از تلفن , تلویزیون یا لپ تاپ هستیم و این بخشی از زندگی ما است . استفاده بیش از حد از دستگاه های الکترونیک باعث می شود که چشم های شما در معرض نور آبی قرار بگیرد . بسیاری از ما وقتیکه خیلی زیاد از این صفحه نمایش ها استفاده می کنیم احساس ناراحتی می کنیم و نور آبی می تواند باعث خشکی و فشار چشم شود . این حالت را آسیب چشم دیجیتال می نامند. نور آبی نه تنها چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه زیاد قرار گرفتن در معرض این نور می تواند چرخه خواب را مختل کند و خوابیدن در شب را مختل می کند.

ساده ترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم ها از نور آبی پیروی از قانون 20-20- 20 است. هر 20 دقیقه چشم های خودتان را به مدت 20 ثانیه روی شی که حداقل 20 فوت از شما دور است متمرکز کنید . این مسئله مانع از افزایش فشار چشم می شود.

مالیدن چشم ها

3 – چشم هایتان را نمالید
هنگامیکه یک ماده خارجی مانند گردوغبار وارد چشم شما می شود طبیعی است که چشمهایتان را بمالید تا تحریک ناشی از آنرا از بین ببرید . مالیدن چشم ها ممکن است احساس خوبی به شما بدهد اما مالش مداوم و مزمن چشم ها مضر است و منجر به ضعیف شدن و تحریف قرنیه می شود – قسمت جلویی چشم که عنبیه و مردمک را می پوشاند . مالش چشم باعث می شود که پوست اطراف چشم ها از جمله پلک ها قابلیت ارتجاعی خودشان را از دست بدهند. اگر فراموش کنید قبل از تماس با چشم ها دست های خودتان را بشوئید مالیدن چشم ها حتی ممکن است منجر به عفونت چشم شود.

ادامه مطلب  مهمترین اصل در درمان اوتیسم تشخیص زودرس و درمان بهنگام است | بهترین گفتاردرمانی در لشگرک

بنابراین اگر نیاز دارید چشم های خودتان را مالش دهید این کار را به آرامی انجام دهید . برای مثال , فشار مورد نیاز برای مالش چشم ها باید برابر با فشار مورد استفاده برای شستن صورت و خشک کردن آن با دستمال کاغذی یا حوله باشد . مالش چشم ها با فشار زیاد منتهی به حساسیت نسبت به نور می شود و کاهش بینایی در روشنایی می شود.

4- استفاده از قطره چشم فاقد ماده شیمیایی
اگر از خشکی و قرمزی چشمهایتان رنج می برید راه فوری خلاصی از آن استفاده از قطره چشمی است. در واقع , بسیاری از افراد به دلیل راحتی دسترسی بدون تجویز پزشک از قطره های چشمی استفاده می کنند .

با این حال، استفاده از قطره های چشم، به خصوص آنهایی که حاوی مواد شیمیایی هستند، می تواند باعث آسیب بیشتر چشم شما شود. بسیاری از مواد تشکیل دهنده قطره های چشمی از جمله نگهدارنده ها عمر مفید آنها را افزایش می دهند. این مواد شیمیایی اضافه شده به قطره ها می تواند باعث تحریک بیشتر چشم ها و آسیب های دیگر شود. گاهی اوقات نوک قوطی قطره چشمی می تواند با تماس با سطوح دیگر آلوده شود، که می تواند به طور موقت بینایی شما را مختل کند. استفاده از قطره های چشمی تاریخ گذشته نیز قطعا ممنوع است زیرا می تواند منجر به عفونت چشم شود.

قبل از استفاده از قطره های چشم، بهتر است با چشم پزشک صحبت کنید تا او برای کاهش خشکی و قرمزی چشم, قطره چشمی مناسبی تجویز کند. قبل خرید قطره چشمی بهتر است که ابتدا برچسب آنرا به دقت بخوانید . استفاده از مرطوب کننده های طبیعی چشم می تواند به حل مشکل شما کمک کند.

ادامه مطلب  بهترین گفتار درمانی در کرج:کم‌کاری تیروئید

5 – از محصولات آرایشی تاریخ گذشته استفاده نکنید
محصولات آرایشی که در اطراف چشم خودتان استفاده می کنید، نقش مهمی در سلامت چشم ها ایفا می کنند. سایه چشم , خط چشم و مژه های مصنوعی برخی از محصولاتی هستند که در داخل و اطراف چشم استفاده می شود. استفاده از محصولات آرایشی با کیفیت پایین یا حتی بدتر از آن، تاریخ گذشته , ممکن است باعث تحریک، خشکی چشم یا مشکلاتی مانند ورم ملتحمه شوند. بنابراین، مهم است که موقع آرایش چشم ها احتیاط کنید.

دست ها را کاملا قبل از استفاده از هر محصول آرایشی روی صورت یا چشم های خودتان بشویید.
برچسب های محصول را بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که آنها منقضی نشده اند.
از به اشتراک گذاری محصولات آرایشی برای جلوگیری از عفونت ها اجتناب کنید.
به همان اندازه مهم است که قبل از رفتن به رختخواب آرایش چشم ها را پاک کنید . بسیاری از ما با آرایش به رختخواب می رویم و صبح با احساس گناه بیدار می شویم در هر صورت این کار درستی نیست و همیشه قبل از خواب سعی کنید آرایش خودتان را پاک کنید. این کار نه تنها به نفع پوست شما است بلکه برای چشم های شما نیز مفید است.

قطره چشمی

6- سیگار را ترک کنید یا اصلا استفاده نکنید
سیگار کشیدن یک عادت بد است و به سلامت آسیب می رساند و باعث ایجاد بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان می شود. اما بسیاری از مردم این کار را انجام می دهند , بویژه اگر شما این کار را برای مدت طولانی انجام دهید می تواند خیلی بیشتر سلامت شما از جمله سلامت چشمهایتان را به مخاطره بیاندازد . تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن خطر بروز دژنراسیون ماکولا (AMD) مرتبط با سن را افزایش می دهد . سیگار کشیدن یک اعتیاد فیزیکی و یک عادت روانشناختی است و ترک یک شبه آن ممکن است برای همه امکان پذیر نباشد. اگر شما در حال برنامه ریزی برای ترک هستید، می توانید با طرح START شروع کنید:

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج قزلحصار خیابان اصلی قزلحصار فرعی نیلوفر۲ – سیستم آموزش آنلاین گروه آموزشی گفتار توان گستر

S – تاریخ ترک را تعیین کنید.

T – به دوستان، خانواده و همکارانتان بگویید که قصد ترک سیگار را دارید.
A – برای چالش هایی که طی دوره ترک پیش رو دارید و ممکن است با آن مواجه شوید برنامه ریزی کنید.
R – سیگار و محصولات تنباکو را از ماشین، خانه و محل کار خودتان حذف کنید.

T – با یک درمانگر یا پزشک صحبت کنید تا به شما کمک کند راحت تر سیگار را ترک کنید و مهمتر از همه، به خودتان اعتماد کنید.

7 – با عینک های ایمنی از چشم های خودتان محافظت کنید
تحقیقات نشان داده است که مناطق خاصی از خانه مانند حیاط یا گاراژ، شایع ترین مکان ها برای آسیب های جدی چشم هستند . استفاده از محصولات پاک کننده مانند سفید کننده ها و پخت و پز غذا و پرت شدن روغن به بیرون از ظرف موقع سرخ کردن , نزدیک کردن اشیاء داغ به صورت مانند اتو مو و استفاده از مته و کوبیدن میخ پا چکش برخی از فعالیت هایی هستند می توانند در خانه باعث آسیب دیدن چشم های شما شوند.

برای محافظت چشمهایتان از تحریک و سایر آسیب ها از عینک های محافظ استفاده کنید. این کار ممکن است به عنوان یک اقدام احتیاطی غیر ضروری به نظر برسد، اما شما را مجذوب خواهد کرد و چشم ها را از آسیب محافظت می کند مخصوصا اگر شما کاری را انجام می دهید که برای انجام دادن آن آموزشی ندیده اید.

محافظت از چشم ها

8- لنزهای تماسی را قبل خواب بردارید
لنزهای تماسی برای مهمانی ها بسیار مناسب هستند . آنها رنگ های مختلفی دارند و شما می توانید با استفاده از آنها زیباتر شده و احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید . برخی از افراد برای اجتناب از تحمل وزن عینک هر روز از لنزهای تماسی استفاده می کنند . به هر دلیلی از لتزهای تماسی استفاده می کنید بسیار مهم است که قبل از رفتن به رختخواب آنها را بردارید.

ادامه مطلب  #بیمه_گفتاردرمانی_کاردرمانی | سیاوش عطایی آسیب شناس و مشاور عالی انجمن گفتار توان گستر |گفتاردرمانگران استان اصفهان

در طول روز، چشم های شما در معرض تحریک کننده های متعددی قرار می گیرند و لنزهایتان ممکن است به یک منبع پرورش باکتری تبدیل شوند. استفاده از لنزهای تماسی همچنین اکسیژن در دسترس برای چشم ها را کاهش می دهد و خوابیدن با آنها می تواند باعث عفونت قرنیه، خشکی و سوزش دیگر مشکلات شود.

9.به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید
شما ممکن است فکر کنید که چشمهایتان خوب و سالم هستند، زیرا آنها هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی کنند. اما تنها را برای تائید این مسئله مراجعه به چشم پزشک و معاینه چشم ها است. بسیاری از افراد، به ویژه کودکان، نمی فهمند که می توانند با عینک بهتر ببینند تا وقتی که برای آنها عینک تجویز شود . علاوه بر این، مشکلات شایع چشمی مانند گلوکوم، بیماری چشمی ناشی از دیابت و دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن اغلب در طی مراحل اولیه بیماری به طور کلی فاقد علائم هستند. این بیماریها فقط می تواند با معاینه چشم تایید شوند و درمان آنها از ابتدا ممکن است به کاهش اثرات آنها بر روی بینایی کمک کند.

اگرچه سلامت چشم های شما بستگی به سابقه فامیلی و ژنتیک شما دارد اما با پیروی از قوانین حفظ بهداشت چشم ها مانند مراحل ذکر شده در اینجا، می توانید چشم های خودتان را از آسیب های اولیه محافظت کنید.

۹ راه ساده برای حفظ سلامت چشم ها

Related posts