بهترین کلینیک توانبخشی در کرج:درمان آرتریت مفصلی چیست؟

بهترین کلینیک توانبخشی در کرج:درمان آرتریت مفصلی چیست؟

آرتریت در لغت به معنی التهاب مفصلی است اما این واژه مفهوم گسترده‌تری را در زمینه امراض مفصلی و التهابیدربرمی‌گیرد.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حوزه بهداشت عمومی آرتریت به عنوان اصطلاح کوتاه‌ شده‌ای برای آرتروز و دیگر بیماری‌های روماتیسمی به کار می‌رود. آرتریت عنوانی برای بیش از 100 نوع بیماری روماتیسمی است که روی عملکرد مفاصل تاثیر می‌گذارند.

بیماری آرتریت، شدت و علائم آن بسته به نوع آن متفاوت است. به طور معمول بیماری‌های روماتیسمی با مشخصه‌های درد و سفتی در یک یا چند مفصل شناخته می‌شود. همچنین علائم آن می‌تواند به تدریج یا ناگهان افزایش یابد. برخی از بیماری‌های روماتیسمی نیز می‌توانند سیستم ایمنی و اعضای مختلف داخلی بدن را درگیر کنند.

یکی از شایع‌ترین انواع بیماری‌های مفصلی – استخوانی، آرتروز نام دارد که اصطلاح دیگری برای عارضه اوستئوآرتریت است. این عارضه هرچند زیرمجموعه آرتریت است اما منشاء آن متفاوت بوده و یک بیماری غیرالتهابی است که بر اثر آن، غضروف مفاصل تخریب می‌شود.

این بیماری تحلیل برنده در نتیجه آسیب‌دیدگی، افزایش سن و کشیدگی یا پارگی طولانی مدت غضروف در مفاصل بروز می‌کند و سبب ایجاد درد و سفتی مفاصل می‌شود. در واقع جراحت یا فرسودگی عامل آرتروز و التهاب در بروز آن نقشی ندارد.

شیوه‌های مختلف و بسیاری وجود دارد که فرد می‌تواند با کمک آنها خود را در مقابل آرتریت حفظ و بدن را مقاوم سازد. بسیاری از تغییرات فیزیولوژیکی که منجر به التهاب مفاصل می‌شوند در علم پزشکی به وضوح شناخته نشده است. بنابراین پیشگیری اقدامی است که با توجه به فاکتورهای خطرزا و تاثیرگذار بر سلامت مفاصل انجام می‌شود.

ادامه مطلب  Top 10 Lists:: انجمن ترويج تغذيه با شيرمادر

برای پیشگیری از آرتریت توجه به نکات زیر ضروری است:

فشارهای مداوم روی ماهیچه‌ها و مفاصل را کم کنید

باید نسبت به دردها و فشارهای مزمن ناشی از فعالیت یا واکنش‌های مرتبط با فعالیت‌های روزانه آگاه بود و نباید نسبت به بروز علائم آن غفلت به خرج داد و منتظر ماند تا شدت آن بیشتر شود. به طور مثال اگر تصور می‌کنید نوع شغلتان علت بروز این دردهاست باید شرایط کارتان را تعدیل کنید یا به دنبال شغلی جایگزین باشید.

 مفاصل‌تان را ورزش دهید

الگوی زندگی بی‌تحرک، ماهیچه‌ها را ضعیف می‌کند و احتمال ابتلای فرد به آرتریت را افزایش می‌دهد. انجام مرتب حرکات ورزشی برای افراد ضرورت دارد و باعث می‌شود مفاصل منعطف‌تر و قوی‌تر شوند.

مفاصل خود را به درستی تغذیه کنید

افراد چاق و مبتلا به اضافه وزن بیشتر در معرض ابتلا به التهاب مفاصل هستند. با کاهش وزن می‌توان این خطر را کاهش داد. بهبود نوع رژیم غذایی اغلب دردسرساز است هرچند کاهش میزان مصرف غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده موجب می‌شود سلامت مفاصل بهتر حفظ شود.

پیشنهاد امروز

همه چی از خصوصیات اخلاقی تا رژیم مناسب گروه خونیت رو بدون...

همه چی از خصوصیات اخلاقی تا رژیم مناسب گروه خونیت رو بدون…

کمبود ریزمغذی‌ها در مفاصل خود را جبران کنید

مصرف مواد خوراکی نامناسب،‌ مواد شیمیایی زیست محیطی، استرس فزاینده، مصرف الکل، قرص‌های ضدبارداری و برخی انواع داروها، نارسایی‌های غذایی گسترده در جامعه مدرن را تشدید می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف برخی مواد مغذی خاص برای سلامت مفاصل ضرورت دارند.

این مواد می‌توانند مفاصل را حفظ کنند و بروز علائم آرتریت را به تاخیر اندازند یا میزان آن را کاهش دهند. برخی از این مکمل‌ها شامل ویتامین C ، D‌، گلوکوزامین و کندراتین سولفات و چربی‌های مفید می‌شوند.

ادامه مطلب  بهترین آزمایشگاههای کرج در وهرجرد (ورگرد)

مفاصل را از آب محروم نکنید

آب 70 درصد بافت غضروفی مفاصل را تشکیل می‌دهد و در جذب مواد مغذی برای سلامت مفاصل نقش مهمی دارد. از دست رفتن آب بدن می‌تواند فاکتور ناشناخته و نهفته‌ای در تحلیل بدن و بروز درد باشد.

انجام یوگا برای داشتن مفاصل منعطف موثر است

حرکات توصیه شده در یوگا حجم ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و حرکت مفاصل و انعطاف پذیری آنها را تقویت می‌کند.

چه افرادی در معرض ابتلا به آرتریت هستند؟

فاکتورهای خاصی با خطر فزاینده آرتریت مرتبط هستند. برخی از این فاکتورهای خطرزا تعدیل‌پذیر هستند در حالی که برخی از آن‌ها ثابتند.

فاکتورهای خطرزای ثابت

  1. سن: خطر ابتلا به انواع آرتریت با افزایش سن بالا می‌رود.
  2. جنسیت: بیشتر انواع آرتریت در زنان رایج‌تر است و60 درصد مبتلایان به این بیماری از میان زنان هستند.
  3. ژنتیک: برخی از ژن‌های خاص با خطر فزاینده انواع خاصی از آرتریت‌ها مرتبط است.

فاکتورهای خطرزای تعدیل‌پذیر

  1. اضافه وزن و چاقی: وزن بالا به شروع و پیشرفت التهاب مفصل زانو کمک می‌کند.
  2. مصدومیت مفاصل: آسیب دیدن مفصل به پیشرفت بیماری التهاب مفاصل کمک می‌کند.
  3. عفونت: بسیاری از عوامل میکروبی موجب آلودگی مفاصل شده و موجب پیشرفت انواع خاصی از آرتریت می‌شود.
  4. نوع شغل: در برخی انواع مشاغل، فرد باید به طور مرتب زانوهای خود را در وضعیت خم حفظ کند که موجب بروز التهاب مفصل در زانو می‌شود.

 

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  حسن‌آباد

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  حاجی‌آباد

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  صوفی‌آباد

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  وهرجرد (ورگرد)

ادامه مطلب  کلینیک بازی درمانی با رویکرد توانبخشی موثر در درمان لکنت l 09121623463 شهرستان ثلاث باباجانی کلینیک بازی درمانی با رویکرد توانبخشی موثر در درمان لکنت l 09121623463 شهرستان جوانرود

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  دلمبر

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  حیدرآباد

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  میان‌جاده

آموزش گفتار درمانی , بهترین کرج  گفتار درمانی بزرگسالان , بهترین کرج   گفتار درمانی در منزل , بهترین کرج  گفتار درمانی کودکان در منزل , بهترین کرج  کلینیک گفتار درمانی , بهترین کرج  گفتاردرمانی کودکان , بهترین کرج  گفتار درمانی چیست , بهترین کرج  رشته گفتار درمانی , بهترین کرج  مراكز گفتار درماني شرق تهران , بهترین کرج  گفتار درمان خوب در تهران , بهترین کرج  دکتر هوشنگ دادگر , بهترین کرج  مراکز گفتار درمانی دولتی , بهترین کرج  مراکز گفتاردرمانی در جنوب تهران , بهترین کرج  بهترین متخصص گفتار درمانی در تهران , بهترین کرج  مراکز گفتار درمانی در غرب تهران , بهترین کرج  مراکز گفتار درمانی در کرج , بهترین کرج  بهترین گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج  گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج  ادرس گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج  درمان لکنت زبان در کرج , بهترین کرج  گفتار درمانی بزرگسالان در کرج , بهترین کرج  درمان لکنت در کرج , بهترین کرج  مطب گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج  فهرست گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج  درمان تلفظ در کرج , بهترین کرج  بهترین کاردرمانی در کرج , بهترین کرج  گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج  کاردرمانی البرز , بهترین کرج  کلینیک کاردرمانی در کرج , بهترین کرج  مراکز توانبخشی کرج , بهترین کرج  کاردرمانی سینا , بهترین کرج  مراکز کاردرمانی کرج , بهترین کرج  گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج  ادرس گفتاردرمانی در کرج, بهترین کرج  بازار کار کاردرمانی , بهترین کرج  کاردرمانی در منزل , بهترین کرج کاردرمانی کودکان , بهترین کرج  رتبه لازم برای کاردرمانی , بهترین کرج  مرکز کاردرمانی , بهترین کرج  رشته کاردرمانی چیست؟ , بهترین کرج  کاردرمانی غرب تهران , بهترین کرج  کاردرمانی جسمی

ادامه مطلب  بهترین مراکز توانبخشی کودکان کم شنوا و ناشنوا در منطقه 2 شهرداری کرج

 

Related posts