بهترین کلینیک توانبخشی در کرج:انواع استرس و راههای درمان آن

بهترین کلینیک توانبخشی در کرج:انواع استرس و راههای درمان آن

توانایی مدیریت استرس یکی از مهمترین توانایی ها برای دستیابی به موفقیت است و کسی میتواند استرس رامدیریت کند که دلایل اصلی و انواع استرس را بشناسد.

برای کاهش استرس آب بنوشید

یک متخصص تغذیه معتقد است: میان استرس و تغذیه ارتباط مستقیمی وجود دارد.

سید مرتضی صفوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، توضیح داد: برخی مواد غذایی میزان استرس را افزایش می‌دهند و برخی دیگر از میزان استرس فرد می‌کاهند بنابراین لازم است بیمار از رژیم غذایی مناسبی پیروی کند.

وی با بیان این‌که تغذیه نقش مهمی بر کنترل استرس‌های روحی و روانی دارد، اظهار کرد: با توجه به این‌که استرس در شرایط امروزی و نوع شهرنشینی با زندگی افراد به نوعی درگیر شده، لازم است از طریق رژیم غذایی مناسب به کنترل این مشکل بپردازیم.

صفوی با بیان این‌که استرس با حالت‌هایی مانند گرفتگی عضلانی، بالا رفتن تپش قلب و احساس درد در ناحیه سینه بروز می‌کند، افزود: در صورتی که بیمار نتواند بر فشار روحی ایجاد شده غلبه کند، استرس در آینده زمینه ساز بیماری‌های دیگری در فرد می‌شود یکی از راه‌های کنترل استرس، تغذیه مناسب است.

این متخصص تغذیه با تاکید بر این نکته که مایعات نقش مهمی در کنترل و کم کردن فشارهای روحی به ویژه استرس دارند، ادامه داد: توصیه می‌شود مایعات به صورت مکرر استفاده شود زیرا مایعات به خصوص آب نقش مهمی در تنظیم سیستم عصبی دارد.

وی تصریح کرد: تقریبا 60 تا 65 درصد بدن افراد بزرگ‌سال را آب تشکیل می‌دهد و بسیاری از فعالیت‌های سلولی و برون سلولی توسط مصرف آب در بدن تنظیم می‌شود. برای کاهش استرس، آب زیاد بنوشیم زیرا مایعات نقش مهمی در کنترل استرس دارند.

ادامه مطلب  اطلاعیه های مربوط به واکسیناسیون را فقط از طریق روابط عمومی دانشگاه و رسانه های رسمی پیگیری کنید

صفوی با بیان این‌که مصرف برخی مواد غذایی موجب کاهش استرس می‌شوند، ادامه داد: برای نمونه غذاهای دریایی ماهی و میگو موجب کاهش استرس می‌شود و هم‌چنین انواع میوه‌ها، سبزیجات به خصوص مغزهای آجیل در صورتی که بدون نمک و خام باشند نیز در کاهش موثر هستند. گوشت پرندگان مانند مرغ، غاز و اردک به کم شدن استرس کمک می‌کند.

این متخصص تغذیه با بیان این‌که مصرف سبزی و میوه به چند دلیل موجب کاهش استرس می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از علل مهم مصرف این دسته از مواد غذایی، وجود مایعات فراوان در سبزی و میوه است زیرا آب موجود در کاهو حتی بیشتر از آبی است که در شیر وجود دارد.

صفوی با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد کاهو را آب تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: نوشیدن آب موجب آرامش در فرد می‌شود و حتی تنوع رنگ در میوه‌ها و سبزیجات نیز در انسان نشاط ایجاد می‌کند که همین عامل در کاهش استرس موثر است.

پیشنهاد امروز

همه چی از خصوصیات اخلاقی تا رژیم مناسب گروه خونیت رو بدون...

همه چی از خصوصیات اخلاقی تا رژیم مناسب گروه خونیت رو بدون…

وی با تاکید بر این نکته که مصرف غذاهایی که املاح و ویتامین‌های زیادی دارند مانند میوه‌ها و سبزیجات در بهتر شدن خلق و خوی افراد موثر است، ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین B6 موز به کاهش استرس کمک می‌کند و موز حاوی ترکیبات مفیدی است که استرس را کم می‌کند.

دانشیار گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این‌که دانه‌های غلات به ویژه آن دسته که سبوس کافی دارند برای کاهش استرس مناسب هستند، خاطرنشان کرد: متاسفانه غلات در بیشتر موارد تصفیه شده مصرف می‌شود، در نتیجه این دسته به اندازه کافی در رژیم غذایی وجود ندارد و هم‌چنین حبوبات نیز در کاهش استرس نقش مهمی دارند.

ادامه مطلب  گفتاردرمانی کرج 09121623463 | ارزیابی رایگان اختلالات گفتاری در فاز چهار مهرشهر

صفوی با تاکید بر این نکته که مصرف گوشت سفید به دلیل پروتئین و اسیدهای چرب به خصوص امگا 3 می‌تواند خلق و خوی افراد را بهبود بخشد، توصیه کرد، هفته ای دو بار ماهی مصرف شود، همچنین بهتر است غذاهای دریاییهمراه با سبزیجات به خصوص ترخون و ریحان مصرف شوند.

وی افزود: کنترل نمک، قندهای ساده و تصفیه شده، شکر، شیرینی مربا، نوشابه، آب میوه‌های صنعتی، چربی‌هایی که حرارت دیده‌اند و کافئین موجود در نوشابه و قهوه موجب کنترل استرس می‌شود. غذاهای فست‌فود هم در افزایش استرس نقش مهمی دارند بنابراین لازم است که مصرف این دسته از گروه غذایی را کاهش و حتی حذف کنیم.

تاثیر ماساژ بر کاهش استرس

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت‌های نرم بدن. این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتی‌های حاد و مزمن كمك می‌كند. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یك روش مراقبت بهداشتی استفاده می كنند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، امروزه بالغ بر 80 نوع مختلف ماساژ و كار بر روی بدن وجود دارد و تکنیک‌های آن به پنج گروه ماساژ سنتی اروپایی، ماساژ معاصر غربی، ماساژ در روشهای اصلاح حركت و ساختار، ماساژ شرقی و متدهای انرژی پایه تقسیم می‌شود و بسیاری از ماساژ درمانگرها تركیبی از روش‌های فوق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می‌كنند.

ماساژ درمانی چگونه اثر می‌کند؟

معمولا انواع ماساژ با یك مكانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانی كه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاكتیك می‌تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطورعام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می‌كند.

ادامه مطلب  گفتاردرمانی کرج 09121623463 | ارزیابی رایگان اختلالات گفتاری در جهانشهر

همچنین عضلات در حال كشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود كردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر كاهش یافته و درد كاهش می‌یابد. همین مكانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود كننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل كننده خلق و خوی) می‌شود. همچنین ثابت شده كه هورمون استرس (كورتیزول) را آزاد می‌كند. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یك درمان تکمیلی برای افرادی كه سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می‌شود.

گجت مخصوص کاهش استرس

یک شرکت آمریکایی مدعی ساخت نخستین دستبند ضد استرس جهان شده که می‌تواند منابع احساس تنش را در اطراف فرد تشخیص دهد.

گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ایندیگوگو، در حال حاضر انواع فناوری‌های پوشیدنی تناسب‌اندام در بازار وجود دارد که همه عملکردهای بدن را پیگیری می‌کنند. دستنبد و اپلیکیشن بازخورد زیستی ضد استرس WellBe نیز به ارزیابی تپش قلب پرداخته و الگوریتمی را برای تعیین سطوح استرس اجرا می‌کند.

عملکرد این الگوریتم که در فهرست ثبت اختراع قرار دارد، هنوز ناشناخته است.

به گفته سازندگان، فناوری WellBe می‌تواند ارتباط سطوح استرس را با زمان‌، مکان و افراد خاص مشخص کرده و با تقویم و مکانیاب تلفن‌همراه کاربر برای انجام این کار همگام شود.

این دستبند با اپلیکیشنی همراه است که به کاربران، تمرین‌ها و برنامه‌های مدیتیشن برای 21 روز ارائه می‌کند. این برنامه همچنین در زمان بالا بودن سطوح استرس یک هشدار فرستاده و به کاربر یادآوری می‌کند که یک دقیقه تنفس کرده و آب بنوشد.

ادامه مطلب  گفتاردرمانی هوشمند آنلاین مشاوره کرج + گفتاردرمانی آنلاین ایران اضطراب از ریاضی و راهکارهای مقابله با آن

این فناوری اکنون با قیمت اولیه 109 دلار در سایت منبع‌یابی کیک‌استارتر قرار دارد.

استرس شب امتحان و غلبه بر آم

همزمان با آغاز فصل امتحانات بسیاری از دانشجویان با احساس ناخوشایندی مواجه می‌شوند که با نشانه‌‎هایی همچون تنش، وحشت و دلهره همراه است؛ این حالت در برخی از افراد به حدی زیاد است که مانعی برای تمرکز بوده و نتیجه آن، شکست در آزمون است.

به نظر می‌رسد بعضی از دانشجویان خود را به طور انحصاری همچون پرنده‌ای در قفس در دوران امتحانات به درس خواندن محدود می‌کنند؛ شب‌ها تا دیروقت به مطالعه مشغولند و گاهی هرگونه تفریح و استراحت را از خود دور می‌کنند، برخی از آنها گاهی با وجود تمام این شب بیداری‌ها و تلاش‌ها، موفق نخواهند شد و نتیجه مورد انتظارشان را به دست نمی‌آورند و برعکس عده‌ای هستند که مزد درس خواندن خود، هرچند اندک را، با گرفتن نمره‌ای مطلوب شکار می‌کنند.

چه چیزی باعث تفاوت بین برنده‌ها و بازندگان در آزمون‌های درسی می‌شود؟ موفقیت در امتحانات درسی علاوه بر اینکه مستلزم تلاش و فعالیت در آن درس است، نیازمند داشتن روحیه‌ای آرام و استفاده بهینه از تکنیکهای صحیح درس خواندن نیز است.

افرادی در امتحانات، موفق می‌شوند که تکنیک‌های کارآمد مطالعه را به کار گیرند؛ این روش‌ها کمک می‌کند با اندک تلاشی در مطالعه، فرد بتواند به‌خوبی یاد بگیرد، نکات را به خاطر سپرده و در زمان آزمون این نکات را به یاد بیاورد.

همچنین بخوانید: چگونه بر استرس امتحانات غلبه کنیم؟

به گزارش ایسنا، در ادامه برخی از روش‌های نوین مطالعه که توسط گروهی از محققان در مرکز توسعه و کارآیی شخصی جمع آوری شده است، ارائه می‌شود.

استرس امتحان exam-stress

استرس درس و امتحان

یادگیری خوب اثبات هوش نیست، بلکه استفاده از قوای فکری است

در مقاله‌ای تحت عنوان «10 راهکار مطالعه برای بهبود موفقیت در امتحان» آمده است که بهترین روش برای موفقیت در امتحانات، این است که تمام طول دوره تحصیل، خود را به عنوان پیش آزمون، یعنی دوره آماده سازی برای امتحان در نظر بگیرید. معنی این حرف این است که افرد باید یاد بگیرند، تنها شب امتحان مختص درس خواندن نیست، بلکه در طول دوره تحصیلی باید آماده شوند.

ادامه مطلب  گفتاردرمانی کرج 09121623463 | ارزیابی رایگان اختلالات گفتاری در منطقه 3 شهرداری البرز

محصلین در وهله نخست باید بدانند که ساماندهی قوای فکری و افزایش کارایی مهم‌ترین نکته‌ای است که باید مدنظر داشته باشند. دانشجویان باید بیاموزند ذهن خود را از نگرانی‌های روزمره و افکار منفی آزاد کنند، نحوه صحیح مدیریت زمان را دریابند و با کمک راهکارهای طبیعی و استفاده از رژیم غذایی مناسب به بهبود حافظه خود کمک کنند.

زمان را مدیریت کنید

مهارت‌های مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا حجم مطالعه خود را کنترل کنید، کم کردن استرس، مهم‌ترین ارمغان مدیریت زمان است. برای اینکار یک دفتر برنامه ریزی تحصیلی خریداری و تمام اهداف خود را در این دفترچه یادداشت کنید.

سبک یادگیری خود را بشناسید

با کمک یک آزمون ارزیابی، می‌توانید سبک یادگیری خود را شناخته و بفهمید که آیا شما یک یادگیرنده بصری، شنوایی و یا زبان شناسی هستید. این خودآگاهی می‌تواند به شما کمک کند که از زمان خود بیشترین استفاده را کنید. به یاد داشته باشید که سبک یادگیری شما کاملا متفاوت از اعضای خانواده و دوستان است. سازگاری با روش مطالعه، شما را قادر خواهد ساخت تا نتایج بهتری را در زمان کمتر به دست بیاورید.

تکنیک های یادداشت برداری موثر را بیاموزید

انواع مختلفی از سبک‌های یادداشت برداری وجود دارد که می‌توانند به شما در ضبط اطلاعات کلیدی کمک کند. استراتژی‌های یادداشت برداری خوب می‌تواند کمک کند تا از وقت خود استفاده بهینه کنید و از حضور در کلاس، بیشترین بهره را ببرید.

یادگیرنده فعال باشید

در کلاس درس یک دانش آموز منفعل نباشید. سعی کنید در بحث‌های کلاس شرکت کنید؛ تعامل به شما کمک می‎کند که نکات را بهتر به یاد داشته باشید.

ادامه مطلب  لیست مراکز دولتی گفتاردرمانی در کرج:دلایل بارز سفید شدن بسیار سریع مو ها

نقشه های ذهنی ایجاد کنید

نقشه‌های ذهنی سازمان دهنده‌های گرافیکی هستند که توسط “تونی بوزان” ارائه شد، نقشه ذهنی یک نوع ابزار تفکر است که به حافظه و تفکر کمک می‌کند؛ در واقع تفکرات درونی مغز انسان است که بر روی کاغذ منعکس شده است و نیروی بهره هوشی و شفاهی سنتی را با بهره هوشی خلاق می‌آمیزد تا ابزار تفکر نیروی خارق العاده را در اختیار انسان بگذارد.

این تکنیک می‌تواند به شما در جمع آوری اطلاعات کمک کند. تکنیکی که در آن نویسنده اندیشه‌های مختلف خود را درباره یک موضوع به یکدیگر بر اساس روشی خاص ربط می‌دهد. سپس، قبل از امتحان، تنها با مرور این نکات کلیدی بخش عظیمی از اطلاعات درسی در ذهن بازیابی می‌شود.

اطراف خود را با یادگیری متمرکز کنید

برای اینکار، از نشانگرهای رنگی استفاده کنید؛ این نشانگرها شامل تصاویری است که باعث می‌شود حافظه خود را بیشتر کنید و از آن لذت ببرید.

تکنیکهای حافظه را اعمال کنید

وقت خود را برای یادگیری تکنیک‌های مختلف حافظه و تمرین استفاده از آن‌ها در زمینه‌های مختلف تحصیلی و حرفه‌ای صرف کنید. درک اصول بهبود حافظه کمک می‌کند اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

از تمام هوش خود استفاده کنید

آیا شما با مفهوم هوش چندگانه آشنا هستید؟ آیا می دانید مهم نیست که چقدر هوشمند هستید، بلکه استفاده از این هوش مهم است؟ این مفهوم نظریه‌ای است آموزشی که نخستین بار توسط “هوارد گاردنر” تنظیم و ارائه شده است. بر طبق این نظریه، دیدگاه‌های روان‌سنجی سنتی نسبت به هوش، بسیار محدود و ضعیف است.

ادامه مطلب  بهترین مدارس نمونه پسرانه کرج در شهرک هفده شهریور

گاردنر نظریه‌اش را نخستین بار در کتاب «قاب‌های ذهنی: نظریه هوش چندگانه»، در سال ۱۹۸۳ ارائه کرد. به عقیده او همه انسان‌ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند. او در کتاب خود، هشت نوع مختلف هوش را معرفی کرده و احتمال داده است که نوع نهمی نیز به عنوان «هوش هستی‌گرا» وجود داشته باشد. طبق نظریه گاردنر، برای به دست آوردن تمام قابلیت‌ها و استعدادهای یک فرد، نباید تنها به بررسی ضریب هوشی پرداخت، بلکه انواع هوش‌های دیگر مثل هوش موسیقایی، هوش درون فردی، هوش تصویری-فضایی و هوش کلامی- زبانی نیز باید در نظر گرفته شود.

خوراکی‌های ضد اضطراب را بشناسید

غلبه بر اضطراب بدون مصرف دارو، شامل تغییر شیوه زندگی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم می‌شود. امروزه محققان می‌گویند که برخی گیاهان در زمینه کاهش اضطراب نقش موثری دارند؛ برخی مواد غذایی باعث افزایش حافظه می‌شود، خستگی چشم را برطرف می کند و یا جلوی خواب آلودگی را می گیرد. با انتخاب مواد غذایی مناسب می‌توانید به شدت میزان اضطرابی که تجربه می‌کنید را کاهش دهید و احتمالا خلق و خوی خود را بهبود ببخشید. در مقابل از خوردن برخی خوراکی‌ها نیز باید امتناع کرد؛ نمونه‌هایی از این نوع غذاها، عبارتند از غذاهای سرخ شده، کربوهیدرات‌های گلیسمی بالا، قندهای تصفیه شده و نوشیدنی‌های الکلی و کافئین دار در مقادیر بالا.

دانش آموزان باید بدانند که کمبود آهن و منیزیم یکی از عوامل مهم ایجاد اضطراب است. برای این منظور غذاهای حاوی آهن و منیزیم را در دوران امتحانات در رژیم غذایی خود بگنجانید. خوراکی‌های کافئین دار همچون قهوه یک ماده موثر در کاهش اضطراب و بهبود خلق و خوی است. تنها در برخی از افراد که نست به کافئین حساسند ممکن است این ماده استرس را تشدید کند.

ادامه مطلب  دو فوتی و ۱۸ بستری جدید در یک روز؛ عادی انگاری دروازه ورود جهرم به موج جدید کرونا

کسانی که گلوتن را می‌توانند تحمل کنند، از غذاهایی حاوی غلات کامل، مانند ماکارونی و نان کامل استفاده کنند. مطالعات نشان داده که دانه‌های کامل برای افرادی که دارای اضطراب هستند دارای مزایای متعددی است؛ این دانه‌ها غنی از منیزیم است. غلات حاوی تریپتوفان نیز است که سروتونین دارد. جلبک دریایی یک جایگزین مناسب برای دانه های کامل برای کسانی است که به گلوتن حساس هستند.

اغلب میوه‌ها به دلیل داشتن ویتامین‌های فراوان و آنتی اکسیدان‌های مفید، ضد اضطراب اند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که هلو و انواع توت‌ها بسیار کاهنده استرس است، زیرا دارای مواد مغذی با اثر آرام بخش است. بادام حاوی ماده مغذی کلیدی برای حفظ روحیه است. این خوراکی همچنین دارای چربی‌های سالم است. چربی‌های سالم بخش مهمی از یک رژیم متعادل را تشکیل می‌دهد.

شکلات به ویژه شکلات خالص و تلخ بسیار مفید است. شکلات کورتیسول (هورمون استرس) را کاهش می دهد؛ همچنین ترکیبات موجود در شکلات تلخ موجب بهبود خلق و خوی می شود. هرگز نگذارید بدن به کم آبی دچار شود؛ نتایج مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که از دست دادن آب بدن، اضطراب را تشدید می‌کند. علاوه بر این، گیاهانی همچون زالزالک، اسطوخودوس، گیاه جینسنگ، بادرنجبویه، سنبل الطیب، بابونه و گیاه رازک کاهنده استرس هستند و مصرف آنها در دوران امتحانات بسیار مفید است

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  شهرک رسالت عظیمیه

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  حصار بالا

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  سرجوی

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  جهانشهر

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  بلوار جمهوری شمالی

ادامه مطلب  بهترین کلینیک گفتاردرمانی و کاردرمانی کرج – دکتر گفتاردرمانی در – البرز- کرج

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  کوی کارمندان شمالی

اسم و آدرس بهترین گفتاردرمانیهای کرج در  کوی اتحاد

آموزش گفتار درمانی , بهترین کرج  گفتار درمانی بزرگسالان , بهترین کرج   گفتار درمانی در منزل , بهترین کرج  گفتار درمانی کودکان در منزل , بهترین کرج  کلینیک گفتار درمانی , بهترین کرج  گفتاردرمانی کودکان , بهترین کرج  گفتار درمانی چیست , بهترین کرج  رشته گفتار درمانی , بهترین کرج  مراكز گفتار درماني شرق تهران , بهترین کرج  گفتار درمان خوب در تهران , بهترین کرج  دکتر هوشنگ دادگر , بهترین کرج  مراکز گفتار درمانی دولتی , بهترین کرج  مراکز گفتاردرمانی در جنوب تهران , بهترین کرج  بهترین متخصص گفتار درمانی در تهران , بهترین کرج  مراکز گفتار درمانی در غرب تهران , بهترین کرج  مراکز گفتار درمانی در کرج , بهترین کرج  بهترین گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج  گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج  ادرس گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج  درمان لکنت زبان در کرج , بهترین کرج  گفتار درمانی بزرگسالان در کرج , بهترین کرج  درمان لکنت در کرج , بهترین کرج  مطب گفتاردرمانی در کرج , بهترین کرج  فهرست گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج  درمان تلفظ در کرج , بهترین کرج  بهترین کاردرمانی در کرج , بهترین کرج  گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج  کاردرمانی البرز , بهترین کرج  کلینیک کاردرمانی در کرج , بهترین کرج  مراکز توانبخشی کرج , بهترین کرج  کاردرمانی سینا , بهترین کرج  مراکز کاردرمانی کرج , بهترین کرج  گفتاردرمانی کودکان در کرج , بهترین کرج  ادرس گفتاردرمانی در کرج, بهترین کرج  بازار کار کاردرمانی , بهترین کرج  کاردرمانی در منزل , بهترین کرج کاردرمانی کودکان , بهترین کرج  رتبه لازم برای کاردرمانی , بهترین کرج  مرکز کاردرمانی , بهترین کرج  رشته کاردرمانی چیست؟ , بهترین کرج  کاردرمانی غرب تهران , بهترین کرج  کاردرمانی جسمی

ادامه مطلب  Top 10 Lists ::مراکز بینایی سنجی استان خراسان رضوی

 

Related posts