بهترین توانبخشی تخصصی در سطح کرج سیاوش عطایی 09121623463:درمان افسردگی ناشی از بیکاری

بهترین کرج بهترین کاردرمانی در کرج , بهترین کرج گفتاردرمانی کرج , بهترین کرج کاردرمانی البرز , بهترین کرج کلینیک کاردرمانی در کرج

بهترین توانبخشی تخصصی در سطح کرج سیاوش عطایی 09121623463:درمان افسردگی ناشی از بیکاری

برای بسیاری از ما این واقعیت پیش آمده است که زمان زیادی را به دنبال کار می‌گشتیم و در این مدت دچار افسردگی هم شده‌ایم. خیلی‌ها ممکن است بر اثر بی‌کاری، غمگین و مضطرب شوند و احساس بی‌حوصلی و بی‌فایده بودن کنند.

افزایش بی‌کاری میزان افسردگی در جامعه را افزایش می‌دهد، چون یی از عواملی که باعث افزایش سطح عزت نفس و موفقیت در زندگی می‌شود، کار کردن است.

درواقع با واگذار شدن یک مسئولیت شغلی و کسب درآمد، میزان آگاهی فردی و کسب استقلال از اطرافیان، فرد احساس آرامش بیشتری می‌کند. افراد زیادی در مدت بی‌کاری خود احساس‌های ناخوشایندی را تجربه می‌کنند.

افسردگی ناشی از بیکاری، نامی است که کارشناسان برای توصیف حال چنین افرادی به کار می‌برند.

بی کاری چه ربطی به افسردگی دارد؟
افرادی که پس از مدتی کار کردن، به دلایل مختلف بی‌کار می‌شوند، علاوه بر مشکلاتی که برای پیدا کردن شغل تازه پیدا می‌کنند، با افسردگی ناشی از احساس بیکاری نیز مواجه می‌شوند. این افراد فکر می‌کنند حالا که نمی‌توانند درآمدی داشته باشند و از نظر اقتصادی با مشکل مواجه هستند، پس فرد مفیدی نیستند و مدام خودشان را سرزنش می‌کنند و احساس ناراحتی و ناامیدی می‌کنند.

در این بین زنان خانه دار به شدت در معرض ابتلا به افسردگی ناشی از بی‌کاری قرار دارند. آنها به دلایل زیادی از جمله احساس تنهایی، ناامنی اقتصادی و نداشتن برنامه‌ریزی برای گذراندن اوقات خود، مستعد افسردگی هستند.

علامت‌های افسردگی بی‌کاری
نخستین علامتی که بعد از بی‌کاری یک فرد رخ می‌دهد، افسردگی است. فرد دیگر نسبت به آینده احساس خوبی ندارد و حس عدم امنیت دارد. به خصوص اگر این فرد بی‌کار، همسر و فرزندانی هم داشته باشد. این امر سبب ایجاد دلخوری، خودخوری، احساس ناراحتی و اندوه در بعضی افراد سبب ایجاد عصبانیت و پرخاشگری نسبت به اعضای خانواده می‌شود.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج فاز ۱ مارلیک فلکه پنجم فرعی صدف – سیستم آموزش آنلاین گروه آموزشی گفتار توان گستر

مشکلاتی که این افراد تجربه می‌کنند را می‌توان در چهار دسته علائم جسمی، روانی، هیجانی و رفتاری تقسیم بندی کرد.

علائم جسمی: این علائم معمولا عبارت‌اند از بی‌خوابی و بی‌اشتهایی؛ زیرا فرد در حال فکر کردن مدام به مسائل ناراحت‌کننده در مورد بی‌کاری‌اش است و در نتیجه نمی‌تواند بخوابد و همین امر سیستم خواب و بیداری او را بر هم می‌زند و در نهایت دچار بی‌اشتهایی شدید می‌شود.

تپش قلب و نگرانی و مشکل تنفسی، بیقراری و درد قفسه سینه، علائم دیگری هستند که فرد از خود نشان می‌دهد.

پیشنهاد امروز

یک دنیا فیلم و سریال جذاب و شانس برنده شدن سکه طلا
یک دنیا فیلم و سریال جذاب و شانس برنده شدن سکه طلا

علائم روانی: احساس گناه و غم فراوان، احساس بی‌ارزشی و افکار نگران‌کننده مداوم نسبت به آینده در اغلب این افراد به وجود می‌آید.

علائم هیجانی: اضطراب علامت هیجانی مهمی در این دسته از افراد است. این اضطراب ناشی از احساس امنیت نداشتن نسبت به آینده است.

علائم رفتاری: انزوای اجتماعی، پرخاشگری و عصبانیت‌های شدید در بیشتر این افراد دیده می‌شود.

حالا که دانستید بی‌کاری افسردگی می‌آورد، اگر بی‌کارید و افسرده این نکات را رعایت کنید:

به خود و توانمندی هایتان ایمان داشته باشید
اگر جامعه توان استفاده از نیروی کار شما را ندارد، نشانه ضعف و ناتوانی شما نیست. فراموش نکنید گاهی تغییرات شغلی یک فرصت به حساب می‌آیند و در فاصله بین از دست دادن شغل قبلی و پیدا کردن یک شغل جدید، می‌توانید به یادگیری مهارت‌های تازه بپردازید.

شغل افسانه‌ای را کنار بگذارید
اغلب افراد تصور رویاگونه‌ای از آینده شغلی خود دارند، اما نمی‌توان از ابتدا به شغل دلخواه رسید. تا حد امکان انتظارات خود را تعدیل کنید و بدانید برای رسیدن به هدف، باید از پله اول شروع کرد و با تلاش و به مرور پیشرفت کرد.

ادامه مطلب  کاردرمانی کرج 09121623463 | ارزیابی رایگان اختلالات یادگیری در صوفی‌آباد

با دوستان خود در ارتباط باشید
از دیگران بخواهید که در یافتن شغل به شما کمک کنند. برای کمک با دوستان خود تماس بگیرید. ایجاد شبکه ارتباطی با دیگران می‌تواند از لحاظ عاطفی برای شما سودمند باشد.

مسئله بی‌کاری را به حالت عادی در بیاورید
شما تنها فرد بی‌کار در این دنیا نیستید. اگر بپذیرید که بی‌کاری مسئله‌ای موقتی است و با تلاش و تکیه بر توانایی‌های تان می‌توانید این دوره سخت را بگذرانید، مسئله به حالت عادی بر می‌شود.

برنامه‌ریزی داشته باشید
اگر شما کار قبلی خود را از دست داده اید، به این معنی نیست که دیگر نتوانید به دنبال شغل دیگری باشد. برنامه‌ریزی کنید که در روزهای آتی باید به چه مکان هایی برای یافتن شغل سر بزنید و با چه کسانی قرار ملاقات بگذارید. هر اقدامی هر چند کوچک در این زمینه باعث می‌شود نسبت به ادامه مسیر انگیزه پیدا کنید.

خود را شکست خورده ندانید
این که هر روز و دائم از خودتان انتقاد کنید، به بدتر شدن وضعیت دامن می‌زند با این فکر که خود را شکست خورده می‌دانید، چالش کنید و به توانمندی‌های خود برگردید.

دائم به گذشته فکر نکنید
این وضع که مدام فکر کنید که چرا این اتفاق برای من افتاد هیچ دردی را دوا نمی‌کند. اگر این افکار به ذهن شما می‌آید به خودتان بگویید، آیا با این افکار به جایی می‌رسم؟ یا مشکلی از من حل می‌شود؟

اگر در خانواده تان بی‌کار دارید…
سعی کنید احساس رنجی که فرد بی‌کار تحمل می‌کند را بپذیرید و راهکاری برای مقابله با آن پیدا کنید. شاید مهم‌ترین کاری که شما می‌توانید برای این افراد انجام دهید، آن است که آنها را از انزوای اجتماعی دربیاورید و دست از سرزنش کردن بردارید.

ادامه مطلب  تسهیل درمان لکنت زبان با دستگاه لکنت شکن l 09121623463 پلدشت تسهیل درمان لکنت زبان با دستگاه لکنت شکن l 09121623463 پیرانشهر

درباره اتفاق پیش آمده صحبت کنید
خیلی از افراد بی‌کار احساس شرم می‌کنند و فکر می‌کنند دیگران آنها را طرد کرده‌اند و به آنها توجهی ندارند. مهم است که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده، فضایی را برای صحبت کردن با این فرد در نظر بگیرد و با او همدلی کند.

به جمع خانوادگی دعوتش کنید
خیلی افراد چون احساس شرم و ناراحتی از مسئله بی‌کاری خود می‌کنند، فکر می‌کنند باید خود را از دید دیگران پنهان کنند و خود را منزوی کنند. خیلی مهم است که اعضای خانواده مانند سابق این افراد را در جمع خانواده بپذیرند و مانند سابق با آنها رفتار کنند.

سرزنش نکنید
این که شما فرد بی‌کار خانواده را سرزنش کنید و خطاهای گذشته او را به یادش بیاورید، راه‌حل درستی نیست. برچسب زدن نیز یکی دیگر از کارهایی است که افراد خانواده در این مواقع انجام می‌دهند. حتی اگر حق با شماست، سرزنش کردن و برچسب زدن قدمی از پیش نمی‌برد.

او را تشویق کنید
تبدیل سرزنش و برچسب‌گذاری به تشویق فردی بی‌کار برای هر قدمی که به دنبال شغل می‌شود، فرصت مناسبی است تا این فرد بداند که شما همیشه همراه او هستید و او را تنها نمی‌گذارید.

پروفایل امامت امام زمان | عکس نوشته آغاز امامت حضرت ولیعصر (عج) عکس پروفایل امامت امام زمان
siavashataee.ir

Related posts