زخم پای دیابتی|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر حصارک 09121623463

زخم پای دیابتی|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر حصارک 09121623463

 

زخم پای دیابتی یکی از عوارض قابل توجه دیابت است و بیشترین قسمت عوارض پای دیابتی را تشکیل می‌دهد. حدود ۱۵ درصد مبتلایان به دیابت گرفتار زخم پای دیابتی می‌شوند و حدود ۸۴ درصد موارد قطع قسمت انتهایی پا را تشکیل می‌دهد. [۱] در طی ۲۰ سال اخیر افزایش مرگ و میر ناشی از دیابت بیشتر ناشی از عوارض عروقی دیابت بوده است که شامل درگیری عروق ریز مانند درگیری‌های کلیه و رتینوپاتی و درگیری عروق بزرگ شامل عروق انتهای اندام تحتانی که به دنبال آن اختلال در فرایند ترمیم زخم رخ می‌دهد.

مکانیسم ایجاد زخم پای دیابتی

دیابت با چند مکانیسم موجب زخم پای دیابتی می‌شود. معمولاً علت اصلی ایجاد زخم فقدان حس درد در زمینه نوروپاتی است. از طرفی دیگر خود نوروپاتی پوست پا را خشک و شکننده می‌کند و استعداد ترک برداشتن پوست را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر به علت اختلال سیستم ایمنی، ساز و کار مقابله با میکروب‌ها در افراد دیابتی اختلال دارد و زخم افراد دیابتی در عفونی شدن قرار دارد. از طرف دیگر به علت درگیری عروقی، خون رسانی به بافت‌های آسیب دیده مختل است و همین ترمیم بافت را با اختلال مواجه می‌کند.

علل ایجاد زخم دیابتی

زخم های دیابتی در افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، اغلب به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • گردش ضعیف خون در بدن: گردش خون ضعیف جزو بیماری های عروقی محسوب می شود. در پی این بیماری خون به طور موثر به سمت پاهای فرد جریان نمی یابد. گردش خون ضعیف یکی از دلایل شایع بروز زخم در افراد دیابتی، مخصوصا در قسمت پاها محسوب می شود.
 • قند خون بالا ( هیپرگلیسمی ): میزان قند خون بالا روند بهبود زخم ها را به طور چشمگیری کاهش می دهد. بنابراین لازم است توجه کنید که مدیریت قند خون بسیار ضروری است. در پی این موضوع باید بدانید که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به سایر افراد مبتلا به دیابت، زمان بیشتری را برای مبارزه با زخم پای دیابتی و زخم های عفونتی می گذارند.
 • آسیب های عصبی: آسیب های عصبی یک خطر بسیار بزرگ برای افراد دیابتی محسوب می شود. آسیب عصبی منجر به از دست دادن حس در پاهای فرد می شود.ابتدا به هنگام آسیب عصب ها ممکن است فرد دچار درد پا شود. اما به مرور این موضوع سبب کاهش حساسیت پا به درد و زخم خواهد شد. به طوری که اگر فرد در معرض زخم پا باشد، هیچ حس و دردی را احساس نخواهد کرد.
 • زخم شدن پا به وسیله شی خارجی
 • پوست خشک: پوست خشک در بین افراد مبتلا به دیابت بسیار شایع است. زمانی که پوست بدن بسیار خشک باشد، پوست و بافت پاها بیشتر در معرض ترک خوردن و زخم شدن می باشد.

پیشگیری

مهمترین اقدام پیشگیری از ایجاد زخم است.

 • جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن نقاطی از پا که معمولاً تحت فشار قرار می‌گیرند.
 • جلوگیری از سوختگی پای دیابتی به وسیله دوری از وسایل گرمازا
 • مرطوب نگه داشتن پاها به وسیله وازلین و مرطوب کننده‌ها
 • شستن پاها هر شب با آب ولرم
 • جوراب و کفش تنگ پوشیده نشوند
 • محافظت از پا در نزدیک شدن به اگزوز موتور سیکلت، بخاری، کرسی و وسایل داغ که باعث ایجاد التهاب و زخم می‌شود.
 • کنترل قند خون به عنوان مهمترین عامل جهت جلوگیری از ایجاد زخم می باشد.[۲]

درمان کامل زخم دیابتی

کرم اورگانیک الیووهانی نیکا

برای درمان قطعی این زخم ها بهترین راه بیرون کشیدن تمامی عفونت از بدن بیمار و عضو زخم شده، بدون استفاده از تیغ جراحی و یا تجویز آنتی بیوتیک می باشد.

ا توجه به اهمیت موارد گفته شده و عوارض مصرف داروهای شیمیایی و همچنین هزینه ی بالای درمان، یافتن دارویی با حداقل عوارض جانبی و مقرون به صرفه ضروری است . درمان قطعی وتضمینی این افراد با کرم الیو و هانی نیکا امکان پذیر می باشد که بر اساس دستور قرآن مجید، احادیث معتبر و کتب مرجع طب سنتی ساخته شده است. کرم الیو و هانی نیکا با نوآوری جدید به شماره ۷۹۳۷۸ در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۱۴ ثبت اختراع گردیده است. این کرم بدون به کار گیری تیغ جراحی تمامی عفونت را از موضع زخم و پیرامون آن بیرون کشیده، عضو را عاری از عفونت می کند، جریان خون را به حالت عادی بر می گرداند و سپس ترمیم زخم را انجام می دهد.

کرم نیکا گیاهی و کاملا اورگانیک و هربال میباشد جهت برطرف کردن انواع زخم زخم باز زخم بستر شدید زخم دیابتی حاد را درمان میکند اسمار و رد زخم را از بین میبرد هم رد زخم های قدیمی و هم جدید را بر طرف مینماید ، ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیک گیاهی و اورکانیک درمان اواع عفونتی هم عفونت زخم و هم عفونت های زنان را بر طرف مینماید . منع مصرف نذارد ، ثبت اختراع ایران پتنت جهانی ثبت مقاله در معتبر ترین نشریه پزشکی جهان درمان سوختگی های شدید درجه دو و سه اطفال و بزرگسالان و زنان رفع زخم های سرطانی ایجتد شده بر اثر درمان ، مداوای زخم بستر و زخم های فشاری ، درمان زخم های دیابت و رفع خطر قطع عضو بیمار ، ترمیم کننده قوی بسیار قوی ترمیم مینماید ترمیم محل جراحی محل زخم محل بریدگی محل لیزر محل عمل جراحی را بهبود و درمان مینماید . آنتی بیوتیک وسیع الطیف و اورگانیک کاملا اورگانیک بدون مواد نگهدارنده بدون مواد شیمیایی ، ضئ عفونی کننده زخم و عفونت معجزه نیکا . عسل طبیعی ، روغن زیتون و بره موم ، رویال ژل . اُلیو و هانی نیکا . موم عسل .

مورد تایید و نسخه پزشکان محترم و کلینیک های زخم . کرم نیکا در فارماکوپه پزشکی میباشد .

میباید لطفا دوره درمان را کامل کنیید و هر روز استفاده نمایید .

https://nikapharma.ir

**************************

اقدامات درمانی

برای جلوگیری از عفونت زخم دیابتی و تسریع بهبود آن باید چند کار را انجام دهید:

 1. بسرعت درمان زخم را آغاز کنید: اگر بعد از جراحت و ایجاد زخم میکروب روی پوست بنشیند حتی اگر زخم بسیار کوچک هم باشد عفونت می کند.
 2. زخم را تمیز کنید: زخم ایجاد شده را زیر آب بشویید تا آلودگی آن از بین برود. از صابون، آب اکسیژنه یا بتادین برای شستن و تمیز کردن زخم استفاده نکنید زیرا باعث سوزش زخم می شوند. کمی پماد آنتی بیوتیک روی زخم خود بمالید تا عفونت نکند و روی زخم را با گاز استریل، چسب زخم یا پانسمان تمیز بپوشانید. هر روز پانسمان خود را تعویض کنید و اطراف زخم را با صابون بشویید.
 3. نزد پزشک بروید: پزشک با معاینه زخم کوچک پوستی از ایجاد مشکلات جدی و خطرناک بعد از آن جلوگیری می کند.
 4. روی زخم فشار نیاورید: اگر زخم زیر پا ایجاد شده است تا حد امکان از وارد آمدن فشار به این قسمت جلوگیری کنید تا زخم بهبود یابد. زیرا پای بیماران دیابتی زیاد دچار تاول، پینه و زخم می شود.

بهبود زخم یک پروسه پیچیده است که در پاسخ به آسیب ایجاد می گردد. پاسخ به آسیب با فعالیت یکپارچه ی بافت های مختلف در ناحیه آسیب دیده آغاز و شامل فرآیند هموستازی، التهاب، تکثیر سلولی و بازسازی است. این فرآیند ها با یکدیگر هم پوشانی دارند و نیاز به تلاش مشترک بافت های مختلف می باشد و شامل تجمع پلاکت ها، لخته شدن خون، تشکیل فیبرین ها، پاسخ التهابی به آسیب و… است (۱۱). چنانچه به دیابت مبتلا هستید نباید از زخم های کوچک و سطحی چشم پوشی کنید زیرا حتی همین زخم ها احتیاج به مراقبت های پزشکی دارند. ایجاد این نوع جراحت ها در افراد عادی مسئله کوچکی است اما اگر به دیابت مبتلا هستید حتما برای درمان آن باید اقدام کنید و اگر از چگونگی مراقبت از زخم های کوچک مطلع باشید از ایجاد عفونت در محل جراحت جلوگیری خواهید کرد. از آنجایی که زخم بیماران دیابتی معمولا روند طبیعی درمان را به خوبی طی نمی کند و التهاب زخم به طور غیر طبیعی افزایش می یابد، میزان تکثیر و رشد باکتری ها بیشتر شده و به مرور توانایی طبیعی بدن برای بازسازی و ترمیم زخم کاهش می یابد (۱۴). بنابراین درمان صحیح و به موقع در این بیماران حائز اهمیت است. از طرفی جلوگیری از قطع عضو نه تنها برای بیمار دیابتی بلکه برای جامعه از لحاظ منافع مستقیم و غیر مستقیم اقتصادی اهمیت ویژ ای دارد (۱۲). قطع عضو سیاه شده بیمار دیابتی در اثر عفونت، درمان قطعی این عارضه نمی باشد و با قطع عضو سیاه شده، عفونت به طور کامل از بدن بیمار تخلیه نمی شود. عفونت نه تنها در موضع سیاه شده بلکه در قسمت بالای این عضو نیز پراکنده شده است. در نتیجه قطع عضو نمی تواند منجر به درمان و بهبودی فرد گردد .

زگیل|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر میدان شهدا 09121623463

آبله‌مرغان|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر میدان سپاه 09121623463

سرطان خون|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر طالقانی جنوبی 09121623463

سرطان پوست|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر طالقانی شمالی 09121623463

سرطان پستان|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر طالقانی 09121623463

وبا|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر شاهین ویلا 09121623463

ام‌اس|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر مهرشهر 09121623463

دیسانتری|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر گوهردشت 09121623463

تهوع|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر البرز 09121623463

مرگ مغزی|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر بلوار انقلاب 09121623463

آسم|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر رستاخیز 09121623463

معده|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر مهرویلا 09121623463

سنکوپ|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر مهرشهر 09121623463

فشار خون بالا|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر طالقانی شمالی 09121623463

دیازپام|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر طالقانی 09121623463

سرترالین|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر میدان شهدا 09121623463

سندرم آشرمن|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر میدان سپاه 09121623463

حاملگی خارج‌رحمی|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر شاهین ویلا 09121623463

فیبروم رحم|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر باغستان 09121623463

واریس|پایگاه اطلاع رسانی گفتار توان گستر شاهین ویلا 09121623463


behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

Related posts