زبان پریشی شایع‌ترین اختلال گفتار و زبان در سالمندان است|آینده نوین گفتاردرمانی در کرج

زبان پریشی شایع‌ترین اختلال گفتار و زبان در سالمندان است|آینده نوین گفتاردرمانی در کرج

به گزارش ایمنا اختلالات زبان در دوران سالمندی یکی از شایع‌ترین بیماری سالمندان است. به همین منظور گفتگویی را با افسانه سرتیپ‌زاده، کارشناس ارشد روانشناسی و مسئول برنامه سلامت سالمندان مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان ترتیب دادیم که در زیر می‌خوانید.
از اختلالات زبان در دوران سالمندی بگویید؟
ابتدا لازم به ذکر است که ارتباط فرد با دنیای خارج اساسا به کمک زبان امکان‌پذیر است و زبان نقش مهمی را در تجسم تجربیات، احساسات، ارتباط و دریافت اطلاعات از دنیای خارج به عهده دارد. همچنین زبان در فعالیت‌های اجتماعی و روابط متقابل با دیگران و شناخت رفتارهای بیرونی نقش بسزایی دارد اما در دوران سالمندی کیفیت صدا، توانایی‌های گفتاری، زبانی، و ارتباطی انسان با افزایش سن دستخوش تغییر می‌شوند که برخی از این تغییرات طبیعی است و به تدریج بعد از ۶۵ سالگی به وجود می‌آیند.
ممکن است به این تغییرات اشاره کنید؟
کاهش حجم گفتار
کاهش حجم گفتار یکی از این تغییرات است که فرد سالمند اساسا کمتر از گذشته حرف می‌زند و در میهمانی‌ها و محافل خانوادگی کمتر وارد بحث می‌شود.
بروز مشکلات در واژه‌یابی
دومین تغییرات بروز مشکلاتی در واژه‌یابی است که فرد سالمند ممکن است در هنگام صحبت کردن بارها کلمات مورد نظر خود را به خصوص اسامی افراد، اشیا، و اماکن را به خاطر نیاورد و همین امر باعث بروز وقفه در روند گفتار وی شود. در این هنگام فرد احساس می‌کند کلمه یا اصواتی از آن را به خاطر می‌آورد ولی توان بیان آن را ندارد به اصطلاح کلمه نوک زبانش است ولی نمی‌تواند آن را به طور کامل بازیابی کند. این مشکل بیشتر در میان سالمندانی دیده می‌شود که بیش از ۸۰ سال داشته و از تحصیلات کمتری برخوردارند سطح بالاتر تحصیلات و یا مطالعه مستمر در طول زندگی تا حد زیادی احتمال بروز این مشکل را کاهش می‌دهد. همچنین کسانی مانند معلمان و اساتید دانشگاه که در طول زندگی صحبت کردن، لازمه شغلشان بوده است در سالمندی کمتر دچار مشکلات واژه­یابی می‌شوند.
کوتاه شدن طول جملات
همچنین کوتاه شدن طول جملات از دیگر تغییرات رفتاری سالمندان است که مطالعات نشان داده است که سالمندان در مقایسه با میانسالان از جملات و عبارات کوتاه‌تری استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر سطح پیچیدگی نحوی گفتار سالمندان کاهش می‌یابد.
کاهش ادراک خواندن
از دیگر تغییراتی که در سالمندی رخ می‌دهد کاهش توانایی درک متن است. مطالعات نشان می‌دهد فرد سالمند در مقایسه با جوانان و میانسالان مطالبی را که می‌خواند کمتر درک می‌کند. شاید یکی از مهمترین دلایل این کاهش درک، کم شدن سرعت خواندن است. وقتی نتوانیم متنی را با سرعت کافی بخوانیم بخشی از محتوای آن را درک نخواهیم کرد. دلیل دیگر نیز، ضعیف شدن حافظه کوتاه مدت است که منجر به کم شدن ادراک فرد از متن خوانده شده می‌شود.
کاهش شدید سرعت نوشتن
نوشتن پدیده‌ای است پیچیده که نیازمند فعالیت همزمان و سریع بخش‌های زیادی از مغز است که در سالمندان سرعت انجام آن کاهش می‌یابد. فرد سالمند برای نوشتن یک کلمه یا جمله به زمانی بسیار بیشتر از زمانی که یک نوجوان لازم دارد نیازمند است.
اختلال در تلفظ اصوات
از دیگر تعییرات رفتاری سالمندان اختلال در تلفظ اصوات است که این اختلال اغلب در مواردی که فرد سالمند دندان‌های خود را به طور کامل از دست داده و یا فاقد دندان مصنوعی مناسب است دیده می‌شود. علاوه بر این تغییرات طبیعی، گفتار و مهارت‌های ارتباطی سالمندان ممکن است به دلایل دیگری دچار آسیب‌های جدی شود. بروز بیماری‌هایی مانند سکته مغزی، پارکینسون، دمانس، آلزایمر و صدمات مغزی ناشی از زمین خوردن، از شایع‌ترین علل اختلالات گفتاری و ارتباطی در سالمندان به شمار می‌آیند.
کاهش ادراک شنوایی 
همچنین با افزایش سن، تغییرات مشهودی در کاهش شنوایی  بروز می‌کند. فرد سالمند دیگر نمی‌تواند اصوات ضعیف را بشنود و گفتار دیگران را به راحتی درک کند. در این موارد اغلب از اطرافیان می‌خواهد تا بلندتر صحبت کنند یا صدای تلویزیون را بلندتر کنند. همچنین کاهش ادراک گفتار در سالمندان، علاوه بر افت شنوایی به دلیل ضعف حافظه کوتاه مدت نیز بروز می‌کند.
شایع‌ترین اختلالات گفتار و زبان در سالمندان چیست؟
زبان پریشی، کنش‌پریشی کلامی و دیزآرتری (اختلال تکلم) شایع‌ترین اختلالات گفتار و زبان در سالمندان است
در خصوص هر کدام توضیح دهید؟
زبان پریشی‌ها
زبان‌پریشی شایع‌ترین اختلال زبانی در سالمندان است. این اختلال در اغلب موارد در اثر سکته مغزی رخ می‌دهد و طی آن مناطقی از نیمکره چپ مغز که مسئول پردازش زبان و تولید گفتار هستند آسیب می‌بینند. علائم زبان‌پریشی بسته به این که دقیقا کجای مغز آسیب‌دیده و وسعت ناحیه آسیب دیده چقدر است، متفاوت خواهد بود.
در آسیب‌های شدید، فرد کلیه مهارت‌های ادراکی و بیانی خود را از دست می‌دهد یعنی نه می‌تواند حرف بزند و نه می‌تواند صحبت‌های دیگران را درک کند. همچنین مهارت خواندن و نوشتن را به طور کامل از دست می‌دهد.
در زبان‌پریشی بیانی، گفتار بیمار به شدت مختل می‌شود ولی وی قادر است گفتار دیگران را درک کند. در اینگونه موارد بیمار چون نسبت به مشکل خود آگاهی دارد از نظر عاطفی و روانی در معرض افسردگی قرار می‌گیرد.
در زبان‌پریشی درکی، فرد می‌تواند حرف بزند ولی گفتار دیگران را درک نمی‌کند. البته گفتار چنین بیماری با آن که بدون تقلا و به راحتی بیان می‌شود ولی عاری از معنای دقیق و مشخص است. در ضمن انواع دیگری از زبان‌پریشی نیز وجود دارد.
کنش‌پریشی کلامی
در کنش‌پریشی برخلاف زبان‌پریشی، اطلاعات زبانی فرد آسیب نمی‌بیند بلکه بیمار علیرغم اینکه دانش زبانی کافی در اختیار دارد و هیچگونه فلجی در اندام‌های گفتار (لب‌ها، زبان و نرمکام) ندارد در هنگام گفتار دچار مشکل می‌شود. به نحوی که هجا یا صدایی را که می‌خواهد بگوید نمی‌تواند بیان کند صدا یا هجای دیگری را به خطا جایگزین صدای هدف می‌کند. کنش پریشی در واقع یک اختلال حرکتی است که در نتیجه آسیب به سیستم عصبی مرکزی رخ می‌دهد و این آسیب ممکن است ناشی از سکته‌های مغزی، آمبولی، ضربات شدید به سر یا تصادفات رانندگی باشد.
دیزآرتری (اختلال تکلم)
اگر در نتیجه بیماری خاصی نظیر پارکینسون سیستم اعصاب حرکتی آسیب ببیند بیمار دچار فلجی اندام گفتار شده و نمی‌تواند لب‌ها و زبان خود را به خوبی حرکت دهد. در مبتلایان به دیزارتری سرعت گفتار کاهش می‌یابد و گفتار منقطع و نفس‌آلود می‌شود. به علاوه تلفظ اصوات با دشواری انجام می‌شود در نتیجه گفتار غیر قابل فهم و ناواضح خواهد شد. در انواع اختلال تکلم، سالمندان مبتلا اغلب در جویدن غذا و بلعیدن آن و نیز نوشیدن مایعات مشکل دارند. ریزش آب از دهان نیز در این بیماران دیده می‌شود.
علاوه بر این تغییرات طبیعی، گفتار و مهارت‌های ارتباطی سالمندان ممکن است به دلایل دیگری دچار آسیب‌های جدی شود. بروز بیماری‌هایی مانند سکته مغزی، پارکینسون، دمانس، آلزایمر و صدمات مغزی ناشی از زمین خوردن، از شایع‌ترین علل اختلالات گفتاری و ارتباطی در سالمندان به شمار می‌آیند.

 

https://www.imna.ir/news/204105/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86

behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
http://siavashataee.com

http://goftardarmani.com

neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

Related posts